تصاویر زیباسازی نایت اسکین
فصل دوم//آموزش ابتدایی//

فصل دوم//آموزش ابتدایی//

انتقال پیام در گذشته

 

معمولا از برافروختن آتش، انواع صدای انسان و تغییر آ ن به صورت صداهای حیوانات که طبق یک قرارداد با مخاطب، معلوم و شناخته می شود، صدای بوق شاخی (دمیدن در شاخ بریده شده و دستکاری شده حیوانات)، و نظایر آن از دوران باستان، جهت پیام رسانی استفاده می شده است.

بعد از اختراع و ساختن و نظایر آن از دوران باستان ، جهت پیام رسانی استفاده می شده است. بعد از اختراع و ساختن اینه، از طریق انعکاس نور خورشید و طی قراردادهایی میان ملوانان در روز از پیام رسانی با آینه استفاده می شده است

در ایران باستان برای حفظ ارتباط و رسانیدن اخبار لازم به عموم مردم اقدامات مهمی انجام شد كه در زیر به آنها اشاره می شود:

_ برای نخستین بار چاپارخانه هایی در سراسر ایران دایر شد كه در آنها همیشه اسب های تازه نفس حاضر بودند و به محض آنكه «چاپار» حامل پیام به آنجا می رسید فورا اسب خود را عوض می كرد و به حركت ادامه می داد.

بدین ترتیب پیام مورد نظر به سریع ترین طرز ممكن تا دور افتاده ترین نقاط ایران ارسال می شد.

_داریوش یک شبكه مخابراتی با استفاده از وسایل موجود آن زمان برای فرستادن پیام های كوتاه و فوری بوجود آورد. این پیام ها بوسیله علائمی كه با ایجاد دود در روز و آتش در شب بر روی ارتفاعات داده می شد به سرعت منتقل می گشت و به نقاط دور دست كشور می رسید.

_ با وجود فقدان چاپ و كاغذ در دوره هخامنشیان دستورات یا قوانین دولتی بر روی لوح های فلزی حک می شد؛ و به كلیه نواحی ایران ارسال می گردید تا عموم افراد كشور از آن آگاه شوند.

در دوره ساسانیان خط و كتابت در ایران توسعه و پیشرفت بسیار یافته بود و علاوه بر سه طبقه رسمی جامعه كه «موبدان» و «جنگ آوران» و «كشاورزان» بودند؛ طبقه چهارمی به نام «دبیران» به وجود آمدند.

كار این طبقه عبارت بود از نوشتن نامه ها و پیام های دستگاه های دولت و یا اشخاص به طرزی مؤثر و مفهوم با رعایت اصول ادبی و هنری.

به عقیده مورخین این تلاش ها و اقدامات ایرانیان پایه های نخستین اصول ارتباطات امروز را بنیان نهاد.

 

 

 


+ نوشته شده در سه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ ساعت 20:23 توسط حسینی
.

بازی آنلاین

بازی آنلاین

عکس

طراحی سایت

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

موسیقی بی کلام

دانلود اندروید

گرافیک - ابزار طراحی

برترین مطالب

تصاویر زیباسازی نایت اسکین